Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sie 25, 2021 in Nie sam biznes... |

Jak uniknąć różnych wad postawy u dziecka?

Jak uniknąć różnych wad postawy u dziecka?

Kręgosłup dziecka, choć bardzo elastyczny, to jest jednocześnie bardzo często narażony na powstawanie różnego rodzaju wad spowodowanych błędami podczas codziennych czynności i aktywności. Ważne jest bowiem, aby dbać o prawidłową postawę już od najwcześniejszych lat, dzięki czemu będziemy w stanie utrwalić w dziecku odpowiednie wzorce ruchu i tym samym wyeliminujemy ryzyko powstawania wad, które z wiekiem będą coraz trudniejsze do usunięcia. Dziś podpowiemy, jak dbać o kręgosłup dziecka, aby zmniejszyć ryzyko jego wad w przyszłości.

Dbaj o wagę dziecka

Przede wszystkim należy pamiętać, że za wiele wad postawy, które ujawniają się z wiekiem, odpowiedzialna jest nadwaga dziecka. To właśnie ona powoduje nieprawidłowe obciążenie kręgosłupa i stawów, przez co dziecko zaczyna się garbić, co jeszcze bardziej pogłębia problem. Dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi dziecka, a w szczególności optymalnego poziomu tkanki tłuszczowej, która w nadmiarze w żaden sposób nie wspiera układu kostno-stawowego. Doskonałym sposobem na to, aby dziecko miało szczupłą i zdrową sylwetkę, jest regularne pływanie, najlepiej żabką lub na plecach. Taki trening nie tylko wzmacnia mięśnie grzbietu i ćwiczy równowagę, ale również korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej postawy, a sam trening nie obciąża stawów dziecka. Pamiętajmy także o tym, że zbyt duża waga w pierwszych miesiącach życia może powodować wady stópek u dzieci zwłaszcza, jeśli maluszek zaczyna już stawiać pierwsze kroki.

Prawidłowa pozycja podczas chodzenia

Z pewnością każdy z nas pamięta – z przedszkola czy ze szkoły – ćwiczenie polegające na chodzeniu z książką na głowie. Choć dla dzieci jest to świetna zabawa, to warto wiedzieć, że jest to jednocześnie doskonałe ćwiczenie na prawidłową postawę podczas chodzenia, która eliminuje ryzyko pochylania się do przodu lub odchylania do tyłu, garbienia się czy zbytniego wysuwania głowy w przód. Warto więc ćwiczyć razem z dzieckiem chodzenie z książką nawet w formie zabawy, dzięki czemu maluch chętniej będzie trenował równowagę wiedząc, że stoi za tym jakiś atrakcyjny dla niego cel. Ważne jest również, aby dziecko nie musiało dźwigać dużych ciężarów na plecach, co powoduje u niego garbienie czy niesymetryczne ustawienie ramion. Jeśli dziecko musi mieć na plecach plecak, powinien on mieć pas szelkowy oraz biodrowy, dzięki czemu ciężar zostanie równomiernie rozłożony, a obciążenie odcinka piersiowego zdecydowanie mniejsze. Obuwie dziecięce pełni tu niezwykle ważną rolę, dlatego kupując je zwróć uwagę czy są wygodne i w jaki sposób dziecko stawia kroki. Pamiętaj, aby kupować buty tylko renomowanych marek.

Prawidłowa postawa podczas siedzenia

Dzieci muszą dużo czasu spędzać w pozycji siedzącej, czy to w czasie zajęć w szkole czy podczas odrabiania lekcji w domu. A to z kolei sprzyja nieprawidłowej postawie i powstawaniu jej wad. Warto więc zadbać o to, aby dziecko miało wygodny kąt do pracy: krzesło z regulowanym oparciem, podłokietnikiem i podnóżkiem, jeśli nie dosięga nogami do podłogi. Głębokość siedziska powinna być tak dobrana, aby maluch siedział na nim całą powierzchnią pośladków, natomiast kolana były zgięte pod kątem prostym ze stopami spoczywającymi na podłodze lub podnóżku. Jeśli dziecko pracuje przy komputerze, linia jego wzroku powinna znajdować się na środku monitora. Nie powinno ona ani zadzierać głowy do góry, ani zbytnio opuszczać w dół.

Warto wspierać dziecko w rozwoju i dbaniu o zdrowie jego kręgosłupa już od najmłodszych lat, pokazując odpowiednie ćwiczenia i stymulując do pracy.