Jesień wielu osobom nie kojarzy się zbyt przyjemnie. Ta pora roku często przywołuje na myśl przede wszystkim coraz krótsze dni, deszczową pogodę i chandrę. Zamiast jednak ulegać przygnębieniu, lepiej nie dać się jesiennej aurze i znaleźć sposób na lepszy humor. Sprawdź, jak w tym okresie możesz wpłynąć na poprawę własnego nastroju.

Jesienne hobby

Aby jesień nie była szara i nudna, ale pełna kolorów, warto znaleźć sobie ciekawe zajęcie. Końcówka roku, mimo krótszych dni i często niesprzyjającej aury, to dobry moment na wiele interesujących aktywności w domu i poza nim. Nic nie stoi na przeszkodzie, by lepiej poznać swą okolicę i zajrzeć w nieznane jeszcze zakątki, a nawet udać się na wycieczkę w dalsze rejony kraju. Przy okazji warto uwiecznić poszczególne momenty na zdjęciach – jesień w obiektywie wypada niezwykle klimatycznie. Jeśli pogoda nie dopisze, wybierz się do kina, teatru, muzeum czy na koncert ulubionego artysty. Pamiętaj też, że jesień można wyjątkowo przyjemnie spędzić również w domu. To doskonały czas na relaks z książką przy ciepłej herbacie z miodem, słuchanie ulubionej muzyki czy zapoznanie się z nowościami filmowymi i serialowymi. Możesz też zająć się robieniem przetworów lub dokonaniem zmian w aranżacji swojego mieszkania, co z pewnością wprowadzi nieco świeżości i poprawi ci nastrój.

Aktywność ruchowa

O ile wiosną czy latem ludzie stają się aktywniejsi, tak jesienią często zapominają o dbaniu o swoją kondycję. To wielki błąd, ponieważ ruch w ogromnym stopniu wpływa nie tylko na siłę i zdrowie fizyczne, ale również na samopoczucie psychiczne. Zamiast narzekać na jesień, regularnie spaceruj po lesie i parku. To niezwykle przyjemna forma spędzenia wolnego czasu, która przy okazji pozwala korzystać z uroków przyrody. Dobrym pomysłem jest również jogging i bieganie na łonie natury. Jeśli do tej pory tego nie robiłaś, wykonaj pierwszy krok i rozpocznij przygodę z tego typu sportem. Potrzebne jest ci tylko kilka akcesoriów – przede wszystkim wygodne buty do biegania damskie i swobodny, dostosowany do pory roku strój. Aby umilić sobie czas podczas ruchu, możesz jednocześnie słuchać utworów muzycznych, podcastów lub audiobooków. Jesień to również świetny czas na to, by zapisać się na zajęcia sportowe lub taneczne. Możesz chodzić np. na basen, siłownię, zumbę, aerobik, jogę czy tenis. Nie zapominaj, że ćwiczyć warto także w domu. Pomocne są w tym liczne programy treningowe i filmy instruktażowe dostępne w internecie.

Zdrowie

Nie możemy pominąć faktu, że jesień to mimo wszystko czas wielu infekcji. Aby nie dać się przeziębieniom, należy wzmacniać swój organizm i chronić go przed chorobami. Niezwykle istotna jest rozwaga w doborze ubioru i dostosowaniu go do aury – nie można ani wychładzać ciała, ani też przesadnie go przegrzewać. Na podniesienie odporności wpływa jednak przede wszystkim wspomniana już aktywność ruchowa oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Pamiętaj więc, by jak najzdrowiej się odżywiać, dostarczając swojemu organizmowi niezbędnej ilości witamin i minerałów. Nie lekceważ też odpowiedniej dawki snu. Przemęczenie to jedna z głównych przyczyn złego nastroju, osłabienia i braku energii.