Żyjemy w XXI wieku – czasach powszechnego konsumpcjonizmu, gdzie sklep na każdym rogu oraz reklamy telewizyjne i radiowe nawołują nas, aby kupować “więcej i więcej. W związku z tym rodzi się pytanie, która z metod płatności jest korzystniejsza karta czy gotówka?

Bez wątpienia, posiadanie i płatności za pomocą karty stanowią dużą wygodę – nie musimy portfela wypchanego grubym plikiem banknotów, który w razie kradzieży prawdopodobnie przepadnie bezpowrotnie. Jednak technologia ma to do siebie, że nie jest niezawodna i awaryjna gotówka w kieszeni może zwiększyć nasze poczucie bezpieczeństwa oraz uniknąć wstydu przy sklepowej kasie w czasie zakupów, poza tym nie wszystkie punkty sprzedaży obejmują płatności bezgotówkowe Ponadto, płacąc gotówką dużo łatwiej jest nam kontrolować swoje wydatki, gdyż płacąc kartą nie zawsze jesteśmy w stanie zauważyć jak dużo wydajemy. Z drugiej strony, płacenie kartą jest dużo bardziej higieniczne, zwłaszcza w czasach pandemii, więc prawdopodobnie jest to obecnie dużo bardziej popularna metoda.
Wniosek jest taki, że warto korzystać w równoważny sposób z obu sposobów płatności, gdyż posiadanie karty oraz gotówki posiada swoje zalety.