Ewolucja czyli pewne zmiany i dostosowanie się do warunków i rejonu w którym się żyje dotyczy nie tylko świata ożywionego. Wiele procesów, narzędzi czy przedmiotów zmieniało swoją formę i przydatność w zależności od czasów i od regionów. Środki transportu, obróbka metali, wymiana informacji czy formy płatności.
Ciekawa historie ewolucji można zaobserwować na przykładzie różnego rodzaju środków płatności.

Od wymiany towarów do papierków.

Początkowo transakcje handlowe załatwiano za pomocą wymiany towarów. Jedna plemiona specjalizowały się w polowaniach, inne w hodowli zwierząt, jeszcze inne w uprawie roślin. Jedni lepiej wykonywali miecze a inni garbowali skóry. Wszyscy spotykali się w jednym, miejscu (targu) i ustalali, że np. jedna koza warta jest jakieś ilości pszenicy czy soji. No na pewno powodowało to wiele komplikacji. Przede wszystkim trzeba było te towary ze sobą wozić. Stąd ktoś wpadł na pomysł, żeby za towary „płacić” umownymi ilościami kruszcu takimi jak np. złoto czy srebro. Wtedy ktoś sprzedał miecz, dostawał za to równowartość srebra i mógł w drugim miejscu wymienić srebro za pszenice. Aby zniechęcić oszustów wymyślono znakowanie i tak powstały monety./ Niestety, żeby zmniejszyć ilość cennych kruszców często władcy nakazywali dodawać do monet coraz mniej kruszców szlachetnych a coraz więcej niewartościowych dodatków. I tak przechodzimy do p[pieniądza papierowego. No chyba nikt nie myśli, że papier , na którym nadrukowano wartość 100$ ma wartość 100$. Początkowo jeszcze niektóre waluty miały pokrycie w złocie, jednak z tego też zrezygnowano. Kolejnym etapem jest wejście pieniądza do globalnej sieci.

Rzeczywistość wirtualna.

W czasie rozwoju komputerów i Internetu coraz więcej transakcji jest wirtualnych. Mimo, że operujemy na istniejących realnych walutach. Tu jednak ograniczeniem są instytucje, które pośredniczą w obrocie pieniądzem czyli banki. A wartość waluty często regulowana jest przez rządy państw. Kolejnym krokiem w ewolucji pieniądza są kryptowaluty. Są to środki płatnicze , które nie mają żadnej fizycznej postaci. Istnieją tylko w rzeczywistości wirtualnej. Dodatkowo, dzięki decentralizacji, ich wartość regulowana ma być tylko dzięki prawom rządzącym wolnym rynkiem…

Artykuł powstał przy współpracy z https://cryptotoq.pl/category/blog/