HALT pochodzi ze zlepku angielskich słów, takich jak: Hungry, czyli głodny, Angry – zły, Lonely – samotny oraz Tired, czyli zmęczony. W języku niemieckim słowo: Halt! oznacza ,,zatrzymaj się”, a w kontekście leczenia uzależnień jest to określenie stanu, w którym pacjent zatrzymuje się po to, by odkryć własną słabość i potrzebę zmian w życiu.

W terapii leczenia lekomanii metoda HALT służy krótkiej, ale intensywnej analizie jednostkowych potrzeb – zwłaszcza w momencie, gdy pojawia się potrzeba sięgnięcia po używki. Mechanizm ten pozwala zmierzyć się choremu z własnymi lękami oraz potrzebami, jest to też sposób na wyciszenie się i próbę odkrywania na nowo pozytywnych aspektów rzeczywistości.

Siła tkwi w prostocie

HALT jest obecnie stosowany na całym świecie w terapii różnego typu uzależnień, od lekomanii, po alkoholizm, narkomanię, seksoholizm, hazard. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu osoba uzależniona ma dodatkową broń w walce z własnymi słabościami – HALT pozwala zdystansować się od bieżących problemów i uodpornić na stres, co jest niezwykle istotne we współczesnym świecie.

Każdy uzależniony od leków wie, że nie jest żadnym sukcesem wytrwanie bez używek przez jeden dzień lub dwa. Istotą walki z nałogiem jest trwała i konsekwentna rezygnacja ze spożywania szkodliwych substancji – a jej przejawami są właśnie: głód, gniew, samotność oraz zmęczenie. W trudnym procesie wychodzenia z nałogu należy więc trzymać się pewnych prostych zasad, by osiągnąć pozytywne rezultaty.

HALT jako tarcza w walce z nałogiem

Dzięki metodzie HALT osoba uzależniona poznaje własny organizm i wie, jak nie dopuścić do obniżenia nastroju, skutkującego sięganiem po leki. Regularny tryb życia, kontakt z drugim człowiekiem oraz zbilansowana dieta i codzienna medytacja to elementy oczywiste, a przy tym paradoksalnie ciągle bagatelizowane.

HALT pomaga uzależnionym wsłuchać się we własne potrzeby i odkryć pozytywne aspekty rzeczywistości. Świadoma terapia jest kluczem do zerwania z używkami, a więcej informacji na ten temat tej nowoczesnej metody można znaleźć na: http://oaza.sos.pl/leczenie-uzaleznien/leczenie-lekomani/.