Niby lepiej nie porównywać się z innymi, bo każdy jest inny, ale wtedy dział statystyki nie miałby roboty. Siatki centylowe są opracowane w oparciu o ogólnopolskie dane statystyczne i daje wgląd w to, czy dziecko rozwija się poprawnie na tle innych w tym samym wieku. Siatka centylowa to wykres z oznaczeniami dotyczącego wieku, wzrostu i wagi dziecka.

 

Siatka centylowa dziewczynki zawiera informacje statystyczne pomocne do oceny rozwoju fizycznego dziecka, jest to takie plus minus, jak dziecko wypada na tle innych. Jest to dość obiektywna metoda na kontrolowanie rozwoju dziecka w wieku od 1 do 18 roku życia. Dla tych którzy wolą korzystać z uproszczonych wersji – można znaleźć na Internecie przeliczniki, które pokazują automatycznie ile centyli ma nasze dziecko, witamy w dwudziestym pierwszym wieku.
Siatka centylowa to coś co na bilansie zawsze kontroluje lekarz, i w wyniku bilansu wpisuje wszelkie odchyły od normy, od skrzywienia kręgosłupa po słabszy wzrok i problemy z wagą. Warto monitorować zdrowie najmłodszych, dzieci nie umieją same obserwować swojego ciała tak jak robią to dorośli.