Wzór przemysłowy a wzór użytkowy – podstawowe różnice
W dzisiejszych czasach innowacyjność, pomysłowość oraz nietuzinkowe rozwiązania są w znacznie wyższej cenie. Znalezienie całkiem nowego rozwiązania, które pozwoliłoby uruchomić biznes generujący duże przychody to nie lada wyczyn, kiedy rynek przesycony jest różnego rodzaju wymysłami. Jeśli uważasz, że masz coś takiego i nie wiesz jak zabezpieczyć swój pomysł przed kradzieżą, sprawdź, czym jest wzór przemysłowy, a czym jest wzór użytkowy, aby wybrać metodę, która zabezpieczy twój pomysł przed kradzieżą.
Czym różni się wzór przemysłowy od wzoru użytkowego i dlaczego nie warto zwlekać z ich rejestracją? Sprawdź definicję obu z tych pojęć oraz kilka praktycznych porad, aby nie narazić się na straty z powodu nieznajomości przepisów. Dodatkowo, dowiedz się, gdzie możesz szukać pomocy, kiedy zależy ci na rejestracji twojego rozwiązania.
Wzór przemysłowy – charakterystyka
Zacznijmy od wzoru przemysłowego. Czym on się charakteryzuje oraz kiedy należy go wykorzystać? Najprościej mówiąc wzorem przemysłowych jest postać wytworu (potocznie mówiąc produktu), która nie może ulec kopiowaniu przez inne przedsiębiorstwo. Ochronie mogą podlegać właściwie wszystkie materialne produkty. Od opakowań, przez ubrania, meble, a nawet pocztówki, które nie raz stanowiły przedmiot sporu o wzór przemysłowy. Posiadanie wzoru przemysłowego pozwoli ci na pewność, że twój wytwór ma niepowtarzalny charakter oraz nikt nie będzie próbował stworzyć niczego podobnego, stając się szybko konkurencją na rynku.
Wzór użytkowy – charakterystyka
Wzór użytkowy jest nieco inny niż wzór przemysłowy. Najprościej mówiąc jest to uproszczony patent na wynalazek. Wzorem użytkowym mogą zostać objęte proste, nieskomplikowane budową rozwiązania techniczne. Posiadanie wzoru użytkowego sprawi, że tylko ty będziesz miał prawo do korzystania z niego oraz czerpania korzyści finansowych z jego użytkowania. Jeśli uważasz, że masz coś takiego, nie warto czekać z rejestracją.
Comments are closed.