Wybierając się na pierwszy rejs często zastanawiamy się co się nam przyda. Postaram się na to pytanie dziś odpowiedzieć.
Po pierwsze ubiór dobieramy do akwenu, na którym będziemy pływać, jednostki i pory roku. Bez względu na wszystko pamiętajmy, szczególnie jeżeli będzie to orski rejs, że bez względu na pogodę na morzu zawsze jest odrobinę chłodniej. Dodatkowo poczucie chłodu może być wzmożone przez chlapiąca ciągle wodę.

Wygoda i bezpieczeństwo

Wybierając ubrania na rejs musimy wziąć pod uwagę dwa ważne aspekty. Wygodę i bezpieczeństwo. Obydwie te cechy są ze sobą niejako powiązane. Ubranie, które będzie niewygodne nie zapewni nam bezpieczeństwa. Uwierająca kamizelka będzie powodować, że niechętnie będziemy jej używać. Ale zacznijmy niejako od takich cech ogólnych. Wygoda już była. W ubraniu na jachcie musimy poruszać się swobodnie i łatwo. Nie powinien mieć zbyt wielu luźnych elementów, które mogą się o coś zahaczyć czy zaplątać. Ubrania, szczególnie ciepłe kurtki i spodnie nie powinny krępować ruchów i nie stanowić przeszkody w przypadku gdy wpadniemy niechcący do wody. Nie przypadkowo marynarskie spodnie żołnierskie mają poszerzane nogawki. Jest to po to, żeby w wodzie łatwiej było je z siebie zdjąć.
Bielizna – dobrze, gdyby bielizna była przylegająca i termiczna. Warunki na wodzie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Bywa, że musimy często chodzić tam i z powrotem ciepłej koi na zimny pokład. Taka bielizna bardzo się przydaje.
Co dalej. Wszelkiego rodzaju lekkie i cienkie polary. Takie, które z jednej strony są ciepłe, a z drugiej nie są zbyt grube. Na to wszystko oczywiście lekkie i nieprzemakalne kurtki i spodnie. Najlepiej mieć na sobie wiele warstw. Dlaczego? A no dlatego, że każda warstwa powietrza to dodatkowa izolacja. A pogoda na morzu może być naprawdę nieprzewidywalna. Może na niebie być piękne słoneczko, a na jachcie zimno niesamowicie. Buty. Obuwie na jachcie jest to jakby podstawa. Na sztormową pogodę przydałoby się, żeby były nieprzemakalne. Najważniejsze jednak, że obuwie powinno dobrze przylegać do p[okładu. Talk aby się nie ślizgać.
Niestety zwykle ciuchy takie nie są tanie. Możemy jednak skorzystać z oferty odzież żeglarska outlet, gdzie za dużo mniejsze pieniądze możemy nabyć ubrania z poprzednich sezonów.