W dzisiejszych czasach znaczna część osób podejmuje decyzję, aby spędzać wolny czas na świeżym powietrzu, konkretnie na żeglowaniu. W tym celu stawiają na zakup wymarzonej łodzi do której będą mogli zapraszać swoją rodzinę. Ale co zrobić, aby po zakupie była gotowa do wypłynięcia? Na pewno trzeba posprawdzać czy ma zakupione zostały wszystkie niezbędne elementy i akcesoria, które stanowią obowiązkowe wyposażenie każdej łodzi. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak wygląda przygotowanie jachtu do sezonu. Więcej: https://www.mazuria.com/blog/przygotowanie-jachtu-do-sezonu.html.

Co trzeba zrobić, aby jacht był gotowy do wypłynięcia w sezonie?

Na pewno dużo ludzi się zastanawia na czym polega takie przygotowanie. Duża część z tych osób dopiero zaczyna swoją przygodę z żeglarstwem. Gdy już pojawi się słoneczko i zrobi się piękna pogoda to każdy pragnie zacząć swój sezon rejsów. Na pewno ważnymi elementami jest umycie naszego jachtu bądź łodzi. Trzeba zacząć od umycia całego kadłuba – czyli dno, burty, pokład. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie szczelności luków i iluminatorów. Później trzeba wywietrzyć wnętrze, tak aby nie było nieprzyjemnych zapachów w środku. Następnie musimy Sprawdzić wszystkie okucia i mocowania. Dodatkowo powinno przeprowadzić się przegląd elektryki, także na maszcie. To jest bardzo ważne. Wszystko to ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Trzeba sprawdzić także instalację wodną, paliwową i system chłodzenia silnika. Musimy także przejrzeć wszystkie liny i żagle, aby później nie było niespodzianek. Następnie trzeba Pomalować dno farbą antyporostową , by następnie posprzątać wnętrze jachtu. Gdy już to wszystko zrobimy to ostatnim krokiem jest: Skontrolowanie szczelności wszystkich przejść burtowych. . Na koniec wystarczy uruchomić silnik i gotowe. Można ruszać w rejs.

Podsumowując niniejszy artykuł warto zaznaczyć, iż przygotowanie swojego jachtu do rejsu nie jest trudne. Trzeba po prostu wiedzieć co zrobić po kolei i co sprawdzać. Najlepiej zrobić sobie listę, aby nie zapomnieć o najważniejszych sprawach.