Obecna technologia pozwala na wykonywanie transakcji bankowych z każdego miejsca, w którym tylko jest dostęp do sieci. Przekazywanie sobie pieniędzy stało się proste i wygodne, a obecnie istnieje coraz więcej możliwości. Podstawowe przelewy w większości przypadków są darmowe, zazwyczaj płacimy tylko za te, które chcemy aby dotarły w ciągu 5 minut na konto odbiorcy. Jest to bardzo prosta forma przekazu pieniędzy, a ludzie mają coraz większe zaufanie i poprzez przelewy internetowe wysyłają nawet bardzo wysokie sumy pieniędzy.

Przelew- – czyli co dokładnie?

Przelew, a dokładnie bankowe polecenie przelewu jest to jedna z dostępnych form przekazywania pieniędzy w formie bezgotówkowej. Cały proces polega na przekazaniu kwoty pieniędzy z rachunku bankowego płatnika, na rachunek odbiorcy, określony w dyspozycji przelewu. Aby przelew był wykonany zgodnie z panującymi zasadami, należy prawidłowo uzupełnić wszystkie wymagane pola, wpisując prawidłowe dane. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku problemów w banku i niedostarczeniem kwoty na rachunek bankowy, możemy na podstawie dowodu zapłaty, starać się odzyskać nasze pieniądze. Poprawnie wykonany przelew to taki, w który są następujące dane: imię, nazwisko, adres odbiorcy, 26-cyfrowy numer rachunku bankowego, kwotę wraz z określoną walutą, a także tytuł przelewu. Można również zaplanować przelew na inny dzień, ustawiając wygodną dla nas datę.

Tradycyjnie czy nowocześnie?

Przelewy można wykonywać również w tradycyjny sposób. Dyspozycja może być złożona nie tylko za pomocą stron internetowych lub aplikacji bankowych, ale także za pomocą dokumentu papierowego. Bankowe polecenie przelewu w formie tradycyjnej odbywa się poprzez wypełnienie specjalnego druczku i podanie go w okienku do pracownika banku. Wtedy to on wprowadza dane do systemu i dokonuje prawidłowej transakcji w naszym imieniu. Forma ta jest jednak coraz rzadziej stosowana, ze względu na fatygę jaką jest pójście od banku, a dokładnie to samo zrobić możemy z domu, pracy czy innego wygodnego dla nas miejsca.