Herbata z pokrzywy jest uważana za bardzo zdrowy napój. Może ona pomóc w leczeniu różnych schorzeń, zarówno tych popartych badaniami naukowymi, jak i tych reklamowanych w naturalnym leczeniu i medycynie alternatywnej. Zanim zaparzysz filiżankę pokrzywy, ważne jest, aby wiedzieć, co można leczyć i czy jest to dla ciebie dobra herbata ziołowa.

Jak zrobić herbatę pokrzywową

Ogólnie jedna łyżeczka świeżej lub suszonej pokrzywy na filiżankę herbaty jest dobrym stosunkiem, chociaż niektórzy ludzie zużywają do czterech łyżeczek suchego liścia na 2/3 szklanki wody. Aby uzyskać mocniejszy napar, możesz zmiażdżyć liście moździerzem i tłuczkiem tuż przed dodaniem wody.

-W przypadku regularnego naparu herbatę z pokrzywy można zamoczyć od 5 do 20 minut wodą, która osiągnęła wrzenia.
-Można go również gotować przez kilka minut, a następnie odcedzić w celu uzyskania wywaru.
-Możesz również zaparzyć go w temperaturze pokojowej przez noc, aby uzyskać mocny tonik.

Zalecana jest maksymalnie dawka czterech filiżanek dziennie.

Korzyści zdrowotne wynikające z herbaty pokrzywy

Dzisiaj roślina jest często uważana za superżywność lub super zioło. Herbata z pokrzywy ma wysoką zawartość wielu składników odżywczych, szczególnie witaminy A, różnych witamin z grupy B (w tym B-1, B-2, B-3 i B-5), witaminy C, aminokwasów, wapnia, kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego, żelaza, magnez, mangan, fosfor i potas. Zawiera także wiele fitoskładników i przeciwutleniaczy, w tym kwas octowy, beta-karoten, betainę, kwas kawowy i likopen. Z tego powodu jest powszechnie uznawany za zdrowy napój.

Korzeń pokrzywy jest stosowany w leczeniu łagodnego przerostu prostaty, szczególnie przez europejskich lekarzy, co potwierdzają badania. Niektóre badania pokazują, że pokrzywa może mieć co najmniej niewielki wpływ na zarządzanie i łagodzenie objawów alergii, takich jak kichanie, przekrwienie, swędzenie i zapalenie.